Vishay/Dale RN55C2001BRE6
RN55C2001BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2001BRE6
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2001BRE6.pdf
Availability of RN55C2001BRE6
QUANTITY
RN55C2001BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2001BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2001BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2001BRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2001BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2001BRE6 Details Description
Related parts for RN55C2001BRE6
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CONTACT 20AWG QUAD MTA 156 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC INLET 12A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS CABLE SKT RA datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf