Vishay/Dale RN55C2021BR36
RN55C2021BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2021BR36
Brief Description
RES 2.02K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2021BR36.pdf
Availability of RN55C2021BR36
QUANTITY
RN55C2021BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2021BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C2021BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2021BR36
Related LinksRN55C2, RN55C2021BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2021BR36 Details Description
Related parts for RN55C2021BR36
IC NVSRAM 16KBIT 100NS 24EDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM SMD datasheet.pdf
FUSE MOD 300A 700V BLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 126K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 28.571K OHM 0.3W 0.5% AXIAL datasheet.pdf