Vishay/Dale RN55C2032BB14
RN55C2032BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2032BB14
Brief Description
RES 20.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2032BB14.pdf
Availability of RN55C2032BB14
QUANTITY
RN55C2032BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2032BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2032BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2032BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2032BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2032BB14 Details Description
Related parts for RN55C2032BB14
RES SMD 10.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 30NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC DGTL POT 2CH 50K 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 105C 6W MAKE datasheet.pdf
JT 42C 42#22 SKT PLUG datasheet.pdf
1UF 50V 6.604X13.614 105C AXI datasheet.pdf