Vishay/Dale RN55C2082BBSL
RN55C2082BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2082BBSL
Brief Description
RES 20.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2082BBSL.pdf
Availability of RN55C2082BBSL
QUANTITY
RN55C2082BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2082BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2082BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)