Vishay/Dale RN55C2101FB14
RN55C2101FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2101FB14
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2101FB14.pdf
Availability of RN55C2101FB14
QUANTITY
RN55C2101FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2101FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2101FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2101FB14
Related LinksRN55C2, RN55C2101FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2101FB14 Details Description
Related parts for RN55C2101FB14
IC 1-PORT T1/E1 PAR TXCVR 44LQFP datasheet.pdf
MODULE DDR2 128MB 200SODIMM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 10A 125V datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 20.5"L X 16.72"W datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 820 OHM 8SIP datasheet.pdf
SLEEVING POLYESTER BLK 50' datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf