Vishay/Dale RN55C2103FRSL
RN55C2103FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2103FRSL
Brief Description
RES 210K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2103FRSL.pdf
Availability of RN55C2103FRSL
QUANTITY
RN55C2103FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2103FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2103FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2103FRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2103FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2103FRSL Details Description
Related parts for RN55C2103FRSL
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 26.3A 2 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 7.92MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.3A SYNC 8TDFN datasheet.pdf
SWITCH TACT CAP 6MM SQ BLACK datasheet.pdf
IC MOTOR BRIDGE PAR 23SIP datasheet.pdf
LENS ARRAY RECTANG 5 POS 123+25M datasheet.pdf