Vishay/Dale RN55C2132FB14
RN55C2132FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2132FB14
Brief Description
RES 21.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2132FB14.pdf
Availability of RN55C2132FB14
QUANTITY
RN55C2132FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2132FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2132FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)