Vishay/Dale RN55C2150BB14
RN55C2150BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2150BB14
Brief Description
RES 215 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2150BB14.pdf
Availability of RN55C2150BB14
QUANTITY
RN55C2150BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2150BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2150BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)215
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2150BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2150BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2150BB14 Details Description
Related parts for RN55C2150BB14
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 343 I/O 484FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 20 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED OSLON SSL 660NM 150 SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IMPACT ORTHO DC 3X6 OPEN SN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
26500 8C 8#12 SKT RECP datasheet.pdf
PT 15C 1#16,14#20 SKT PLUG datasheet.pdf
60V SO8 Dual N-channel enhancement mode MOSFET IC datasheet.pdf