Vishay/Dale RN55C2150BBSL
RN55C2150BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2150BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 215 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2150BBSL.pdf
Availability of RN55C2150BBSL
QUANTITY
RN55C2150BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2150BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2150BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)215
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2150BBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2150BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2150BBSL Details Description
Related parts for RN55C2150BBSL
CONN HDR 10PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 50A TO-220AB datasheet.pdf
LED 4HI 3MM GRN/YEL/GRN/YEL PCMT datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN SPADE TONG 16-14AWG PIDG datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 70MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf