Vishay/Dale RN55C2152BRE6
RN55C2152BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2152BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2152BRE6.pdf
Availability of RN55C2152BRE6
QUANTITY
RN55C2152BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2152BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2152BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2152BRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2152BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2152BRE6 Details Description
Related parts for RN55C2152BRE6
IC REG LDO 1.8V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58A 20AWG 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS TIN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 84MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf