Vishay/Dale RN55C2152BRE6
RN55C2152BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2152BRE6
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2152BRE6.pdf
Availability of RN55C2152BRE6
QUANTITY
RN55C2152BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2152BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2152BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2152BRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2152BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2152BRE6 Details Description
Related parts for RN55C2152BRE6
FIXED IND 240NH 350MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.96M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
FUSE 50A 1250V 1FKE/115 AR CU datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8-MLP datasheet.pdf
LIMIT SW COMPONENT PART DIECAST datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
DISPLAY 14.2MM YELLOW 4DIGIT CC datasheet.pdf