Vishay/Dale RN55C2161BRE6
RN55C2161BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2161BRE6
Brief Description
RES 2.16K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2161BRE6.pdf
Availability of RN55C2161BRE6
QUANTITY
RN55C2161BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2161BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2161BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2161BRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2161BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2161BRE6 Details Description
Related parts for RN55C2161BRE6
CONN EDGE DUAL .125 DIP 100POS datasheet.pdf
CABLE TIE MINI BLUE 3.9" datasheet.pdf
EVALUATION BOARD 12V ISL6115 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 153VWM 246VC SMD datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY FREE HANGING datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 768 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf