Vishay/Dale RN55C2183BRSL
RN55C2183BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2183BRSL
Brief Description
RES 218K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2183BRSL.pdf
Availability of RN55C2183BRSL
QUANTITY
RN55C2183BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2183BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2183BRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)218k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2183BRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2183BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2183BRSL Details Description
Related parts for RN55C2183BRSL
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONN DB26 FEMALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
VARISTOR 702V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 420MA 450 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP 3400F 2.85V THREADED datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf