Vishay/Dale RN55C2211FB14
RN55C2211FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2211FB14
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2211FB14.pdf
Availability of RN55C2211FB14
QUANTITY
RN55C2211FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2211FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2211FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2211FB14
Related LinksRN55C2, RN55C2211FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2211FB14 Details Description
Related parts for RN55C2211FB14
CBL RIBN 64COND 0.050 WHITE 100' datasheet.pdf
CARDEDGE 34POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS5346 datasheet.pdf
TFLEX 6190 9" X 9" datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 22MH 0.35A datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H datasheet.pdf