Vishay/Dale RN55C2262DRSL
RN55C2262DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2262DRSL
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2262DRSL.pdf
Availability of RN55C2262DRSL
QUANTITY
RN55C2262DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2262DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2262DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2262DRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2262DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2262DRSL Details Description
Related parts for RN55C2262DRSL
SWAB 5" REC FM TP 10/PKG datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CONN PIN .062 20-24AWG AU CRIMP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS TIN datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 10' OPEN END datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf