Vishay/Dale RN55C2263BBSL
RN55C2263BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2263BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2263BBSL.pdf
Availability of RN55C2263BBSL
QUANTITY
RN55C2263BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2263BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2263BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2263BBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2263BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2263BBSL Details Description
Related parts for RN55C2263BBSL
DIP CABLE - HDP14H/AE14G/HDP14H datasheet.pdf
THERM PAD 5595 210X300MM 1.0MM datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
VEP EU AC INPUT PLUG datasheet.pdf
IC MIXER 6-26GHZ DUAL 12-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf