Vishay/Dale RN55C2270BB14
RN55C2270BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2270BB14
Brief Description
RES 227 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2270BB14.pdf
Availability of RN55C2270BB14
QUANTITY
RN55C2270BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2270BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2270BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)227
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2270BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2270BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2270BB14 Details Description
Related parts for RN55C2270BB14
CONN MOD JACK 10P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
2.5 SIGNAL D/LOCK PLUG HSG 11P datasheet.pdf
BEAD FERRITE 1500 OHM 0805 datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 5NS 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf