Vishay/Dale RN55C2303BB14
RN55C2303BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2303BB14
Brief Description
RES 230K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2303BB14.pdf
Availability of RN55C2303BB14
QUANTITY
RN55C2303BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2303BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2303BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)230k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2303BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2303BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2303BB14 Details Description
Related parts for RN55C2303BB14
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC PROM SER 5K 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
GRIP TIE 15X.75" ORANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES 750 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RDL datasheet.pdf