Vishay/Dale RN55C2321DRE6
RN55C2321DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2321DRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.32K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2321DRE6.pdf
Availability of RN55C2321DRE6
QUANTITY
RN55C2321DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2321DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2321DRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2321DRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2321DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2321DRE6 Details Description
Related parts for RN55C2321DRE6
CONN PLUG HOUSING 3POS IN-LING datasheet.pdf
TXRX IR 115.2KB/S 3V LOW PWR SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 27PF 100V 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 390MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf