Vishay/Dale RN55C2322BBSL
RN55C2322BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2322BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2322BBSL.pdf
Availability of RN55C2322BBSL
QUANTITY
RN55C2322BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2322BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2322BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2322BBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2322BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2322BBSL Details Description
Related parts for RN55C2322BBSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADDRESS REG/DVR 80-TSSOP datasheet.pdf
FUSE HOLDER 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
RES 124 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf