Vishay/Dale RN55C2323FB14
RN55C2323FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2323FB14
Brief Description
RES 232K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2323FB14.pdf
Availability of RN55C2323FB14
QUANTITY
RN55C2323FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2323FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2323FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)232k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2323FB14
Related LinksRN55C2, RN55C2323FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2323FB14 Details Description
Related parts for RN55C2323FB14
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HDR STR DR .100 TP datasheet.pdf
IC COUNTER DUAL 4BIT BIN 14TSSOP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 300VC AXIAL datasheet.pdf
2MM MGRID HDR SMT D/R W/PG 30CKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 240V 225MA SOT23 datasheet.pdf
Low Cost, 2.7 V to 5.5 V, Micropower Temperature Switches in SOT-23 IC datasheet.pdf