Vishay/Dale RN55C2343BRSL
RN55C2343BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2343BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 234K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2343BRSL.pdf
Availability of RN55C2343BRSL
QUANTITY
RN55C2343BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2343BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2343BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)234k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2343BRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2343BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2343BRSL Details Description
Related parts for RN55C2343BRSL
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.8A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
LED PM INDICATOR RECESSED YELLOW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 75A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf