Vishay/Dale RN55C2353FRE6
RN55C2353FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2353FRE6
Brief Description
RES 235K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2353FRE6.pdf
Availability of RN55C2353FRE6
QUANTITY
RN55C2353FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2353FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2353FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)235k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2353FRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2353FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2353FRE6 Details Description
Related parts for RN55C2353FRE6
IDC CABLE - HKC20H/AE20G/X datasheet.pdf
IC BUFFER VIDEO 3CH 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
EMITTER UV 390NM 500MA WFDFN datasheet.pdf