Vishay/Dale RN55C2371BRSL
RN55C2371BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2371BRSL
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2371BRSL.pdf
Availability of RN55C2371BRSL
QUANTITY
RN55C2371BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2371BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2371BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2371BRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2371BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2371BRSL Details Description
Related parts for RN55C2371BRSL
IC DRVR DSPL LED SRL 16-QSOP datasheet.pdf
IC INVERTER GATE SINGLE SC70-5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SOD123FL datasheet.pdf
IC CLK INVERTER/DIVIDER 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC MEMS 312.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 2POLE 15AMPS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf