Vishay/Dale RN55C2373DB14
RN55C2373DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2373DB14
Brief Description
RES 237K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2373DB14.pdf
Availability of RN55C2373DB14
QUANTITY
RN55C2373DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2373DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2373DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2373DB14
Related LinksRN55C2, RN55C2373DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2373DB14 Details Description
Related parts for RN55C2373DB14
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
IC SW HIGH SIDE 24V DUAL 23PQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
RC SLIDE RAILS 420MM 2PCS datasheet.pdf