Vishay/Dale RN55C23R4BRE6
RN55C23R4BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C23R4BRE6
Brief Description
RES 23.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C23R4BRE6.pdf
Availability of RN55C23R4BRE6
QUANTITY
RN55C23R4BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C23R4BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C23R4BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)