Vishay/Dale RN55C23R4BRE6
RN55C23R4BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C23R4BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C23R4BRE6.pdf
Availability of RN55C23R4BRE6
QUANTITY
RN55C23R4BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C23R4BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C23R4BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C23R4BRE6
Related LinksRN55C2, RN55C23R4BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C23R4BRE6 Details Description
Related parts for RN55C23R4BRE6
CAP FILM 0.22UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP D 8BIT 24-SOIC datasheet.pdf
RGB FIBER OPTIC NPN 4 OUTPUT datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.60mm pitch datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC59-3 datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 8 PORT RJ45 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
9P RA MSFL 590 PLUG datasheet.pdf
STD INPUT/OUTPUT RELAY CARD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47 UF 10% 300 VAC RAD datasheet.pdf