Vishay/Dale RN55C2402BB14
RN55C2402BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2402BB14
Brief Description
RES 24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2402BB14.pdf
Availability of RN55C2402BB14
QUANTITY
RN55C2402BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2402BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2402BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2402BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2402BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2402BB14 Details Description
Related parts for RN55C2402BB14
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C V-OUT 10-DFN datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 200MV 16-QSOP datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 10M PREWIRE MOD datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56.2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 12V 150W 12.5A datasheet.pdf