Vishay/Dale RN55C2402DBSL
RN55C2402DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2402DBSL
Brief Description
RES 24K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2402DBSL.pdf
Availability of RN55C2402DBSL
QUANTITY
RN55C2402DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2402DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2402DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2402DBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2402DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2402DBSL Details Description
Related parts for RN55C2402DBSL
CABLE WITH SERIAL RS232 CONN 96" datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 16POS 3.5MM R/A BK datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 115A 600V 2POLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
UMMQ-1000-1250-A datasheet.pdf
D4N-4A25 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 619MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf