Vishay/Dale RN55C2492FBSL
RN55C2492FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2492FBSL
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2492FBSL.pdf
Availability of RN55C2492FBSL
QUANTITY
RN55C2492FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2492FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2492FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2492FBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2492FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2492FBSL Details Description
Related parts for RN55C2492FBSL
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT UNPRINTED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf