Vishay/Dale RN55C2493BR36
RN55C2493BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2493BR36
Brief Description
RES 249K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2493BR36.pdf
Availability of RN55C2493BR36
QUANTITY
RN55C2493BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2493BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C2493BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2493BR36
Related LinksRN55C2, RN55C2493BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2493BR36 Details Description
Related parts for RN55C2493BR36
Connector Header 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OUTLET IEC-320 MOD C-13 2.8MM datasheet.pdf
LED OSTAR 6CHIP W/LENS WHT 4000K datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED CHOKE 3A datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 698K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf