Vishay/Dale RN55C2493FR36
RN55C2493FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2493FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2493FR36.pdf
Availability of RN55C2493FR36
QUANTITY
RN55C2493FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2493FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C2493FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2493FR36
Related LinksRN55C2, RN55C2493FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2493FR36 Details Description
Related parts for RN55C2493FR36
IDC CABLE - MDN36K/MC36F/X datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 258.3VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 39K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC SMPC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 3+PE INLINE RA SKT datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf