Vishay/Dale RN55C2493FR36
RN55C2493FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2493FR36
Brief Description
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2493FR36.pdf
Availability of RN55C2493FR36
QUANTITY
RN55C2493FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2493FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C2493FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2493FR36
Related LinksRN55C2, RN55C2493FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2493FR36 Details Description
Related parts for RN55C2493FR36
*STEEL-TY* 1/2"EH .015THK datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LED ES RECT ARRAY WHITE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 95A DO5 datasheet.pdf
SL 5.08HC/05/180G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 15 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf