Vishay/Dale RN55C2503CB14
RN55C2503CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2503CB14
Brief Description
RES 250K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2503CB14.pdf
Availability of RN55C2503CB14
QUANTITY
RN55C2503CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2503CB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2503CB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2503CB14
Related LinksRN55C2, RN55C2503CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2503CB14 Details Description
Related parts for RN55C2503CB14
XFRMR TOROIDAL 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3V 3A 4.5-13.2VIN datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SNGL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 950MA 140 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
WIRE GUARD FOR WALL SWITCHES datasheet.pdf
FUSE 2.5A F PIGTAIL 6.3X32 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 10% 1000VDC datasheet.pdf