Vishay/Dale RN55C2520BRSL
RN55C2520BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2520BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 252 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2520BRSL.pdf
Availability of RN55C2520BRSL
QUANTITY
RN55C2520BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2520BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2520BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)252
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2520BRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2520BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2520BRSL Details Description
Related parts for RN55C2520BRSL
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO220-2 datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 25V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 2-FB 192POS 4ROW SLD datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE PIN datasheet.pdf
6.8UF 250V 9.5X20.5 105C AXI datasheet.pdf