Vishay/Dale RN55C2552FR36
RN55C2552FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2552FR36
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2552FR36.pdf
Availability of RN55C2552FR36
QUANTITY
RN55C2552FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2552FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C2552FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2552FR36
Related LinksRN55C2, RN55C2552FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2552FR36 Details Description
Related parts for RN55C2552FR36
IC REG LDO 2.5V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 383 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
ROUND SPACER M2.5 NYLON 1/8" datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 192POS GOLD datasheet.pdf