Vishay/Dale RN55C2552FRE6
RN55C2552FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2552FRE6
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2552FRE6.pdf
Availability of RN55C2552FRE6
QUANTITY
RN55C2552FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2552FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2552FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2552FRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2552FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2552FRE6 Details Description
Related parts for RN55C2552FRE6
FILTER SAW 868.3MHZ REMOTE SMD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO225AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
IC FIFO 64X36 SYNC 20NS 120-TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
LAM STEEL PADLOCK 0.75 SHACKLE datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
CAP POLYMER 2200UF 20% 4V T/H datasheet.pdf