Vishay/Dale RN55C2553BRE6
RN55C2553BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2553BRE6
Brief Description
RES 255K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2553BRE6.pdf
Availability of RN55C2553BRE6
QUANTITY
RN55C2553BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2553BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2553BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2553BRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2553BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2553BRE6 Details Description
Related parts for RN55C2553BRE6
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28-SOIC datasheet.pdf
040/090 W/W MALE HSG-20POS datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5MM 5-24VDC PNP datasheet.pdf
SPRING PROBE ASSY 16 WAY S/CUP datasheet.pdf
2.00MM UNSHRD HDR datasheet.pdf
2 INCH BCT RED (200/6 INCH/PKG) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 120 OHM 4SIP datasheet.pdf
EURO TERM BLK MDLR VERT 635MM 3C datasheet.pdf