Vishay/Dale RN55C2583BB14
RN55C2583BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2583BB14
Brief Description
RES 258K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2583BB14.pdf
Availability of RN55C2583BB14
QUANTITY
RN55C2583BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2583BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2583BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)258k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2583BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2583BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2583BB14 Details Description
Related parts for RN55C2583BB14
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
TWEEZER POINT MEDIUM SHARP 3.15" datasheet.pdf
I/O MODULE 4 DIG 2 RELAY 12VDC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1A 135 MOHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 255V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8MLF datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CMOS 220 MHz Pseudo-Color Graphics Triple 10-Bit Video RAM-DAC IC datasheet.pdf