Vishay/Dale RN55C25R0FB14
RN55C25R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C25R0FB14
Brief Description
RES 25 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C25R0FB14.pdf
Availability of RN55C25R0FB14
QUANTITY
RN55C25R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C25R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C25R0FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C25R0FB14
Related LinksRN55C2, RN55C25R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C25R0FB14 Details Description
Related parts for RN55C25R0FB14
CONN EDGECARD 18POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 240POS 8COL RT ANG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 450V SCREW datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf