Vishay/Dale RN55C2610BRE6
RN55C2610BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2610BRE6
Brief Description
RES 261 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2610BRE6.pdf
Availability of RN55C2610BRE6
QUANTITY
RN55C2610BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2610BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2610BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2610BRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2610BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2610BRE6 Details Description
Related parts for RN55C2610BRE6
FIXED IND 33UH 240MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR P/P 3.08V SC70-3 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 32V datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND TWIST-PAIR CLEAR datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf