Vishay/Dale RN55C2611BBSL
RN55C2611BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2611BBSL
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2611BBSL.pdf
Availability of RN55C2611BBSL
QUANTITY
RN55C2611BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2611BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2611BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2611BBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2611BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2611BBSL Details Description
Related parts for RN55C2611BBSL
PROTO-BRD 12PIN DISCRETE SMD SIP datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 6" 2S FIN datasheet.pdf
SUB MINI AMVAR SPLICE .0126TPB datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1A 370 MOHM SMD datasheet.pdf
THRM BNDNG FLM 1"X72YD 46/CS 3MI datasheet.pdf