Vishay/Dale RN55C2612FBSL
RN55C2612FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2612FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2612FBSL.pdf
Availability of RN55C2612FBSL
QUANTITY
RN55C2612FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2612FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2612FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2612FBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2612FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2612FBSL Details Description
Related parts for RN55C2612FBSL
IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ 8UMAX datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPTIC 5 MB TO-18 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
F39-LJ3-SN datasheet.pdf
CAP FILM 330 NF 253VAC AXIAL AXI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf