Vishay/Dale RN55C2670BBSL
RN55C2670BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2670BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2670BBSL.pdf
Availability of RN55C2670BBSL
QUANTITY
RN55C2670BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2670BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2670BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2670BBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2670BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2670BBSL Details Description
Related parts for RN55C2670BBSL
CONN PLUG 25POS 762MM WIRE datasheet.pdf
IC INVERTER HEX ADV HS 14-SOEIAJ datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 41W datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DL NON-INV SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 7POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.9A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 46POS datasheet.pdf