Vishay/Dale RN55C2672DB14
RN55C2672DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2672DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2672DB14.pdf
Availability of RN55C2672DB14
QUANTITY
RN55C2672DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2672DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2672DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2672DB14
Related LinksRN55C2, RN55C2672DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2672DB14 Details Description
Related parts for RN55C2672DB14
DIODE GEN PURP 300V 12A DO203AA datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TRANSDCR VOTAGE DC 0-150VDC IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 90A AC/DC datasheet.pdf
H48-6 SHEET 300X300X.3MM W/ADH datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
ANTENNA MOBILE 132-174MHZ PLY SP datasheet.pdf
ER 11C 9#16 2#12 SKT RECP datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 2000 Gates, 111MHz, CMOS, PQFP100 IC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.22UF 450V 10% RADIAL datasheet.pdf