Vishay/Dale RN55C2673BB14
RN55C2673BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2673BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2673BB14.pdf
Availability of RN55C2673BB14
QUANTITY
RN55C2673BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2673BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2673BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2673BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2673BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2673BB14 Details Description
Related parts for RN55C2673BB14
FIXED IND 12H 100MA 155 OHM CHAS datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 61MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 600PF 20KV Z5U DISK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header 49 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf