Vishay/Dale RN55C2673BB14
RN55C2673BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2673BB14
Brief Description
RES 267K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2673BB14.pdf
Availability of RN55C2673BB14
QUANTITY
RN55C2673BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2673BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2673BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2673BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2673BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2673BB14 Details Description
Related parts for RN55C2673BB14
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 0.91 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
WIRE MANAGER 79X8X6" BLACK datasheet.pdf
FMBC NEO FLTR 3PH 2ST 42A 520VAC datasheet.pdf
IC FPGA 642 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
1.5" SPLITWRAP BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf