Vishay/Dale RN55C26R1FRE6
RN55C26R1FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C26R1FRE6
Brief Description
RES 26.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C26R1FRE6.pdf
Availability of RN55C26R1FRE6
QUANTITY
RN55C26R1FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C26R1FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C26R1FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C26R1FRE6
Related LinksRN55C2, RN55C26R1FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C26R1FRE6 Details Description
Related parts for RN55C26R1FRE6
IC 10-BIT 2-PORT BUS SW 24-QSOP datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN JACK 15POS MALE CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 800MA 214.5 MOHM datasheet.pdf
IC QUAD-PORT EQUIP MGR 36SSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPEA 17POS datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
1.25MM M/F 10POS 26AWG 150MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 500MW SOD123 datasheet.pdf