Vishay/Dale RN55C2741FR36
RN55C2741FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2741FR36
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2741FR36.pdf
Availability of RN55C2741FR36
QUANTITY
RN55C2741FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2741FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C2741FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2741FR36
Related LinksRN55C2, RN55C2741FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2741FR36 Details Description
Related parts for RN55C2741FR36
HEX KEY L SHAPE 2.5MM 4.37" datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 92MA 6.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 25POS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf