Vishay/Dale RN55C2741FR36
RN55C2741FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2741FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2741FR36.pdf
Availability of RN55C2741FR36
QUANTITY
RN55C2741FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2741FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C2741FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2741FR36
Related LinksRN55C2, RN55C2741FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2741FR36 Details Description
Related parts for RN55C2741FR36
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .037-.043" .280" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY LEVER 4P-2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LSR DRVR 4.25GBPS 3.6V 24VQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 8.2M OHM 4SIP datasheet.pdf
RES SMD 78.2 OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf